Autor Wątek: Aneta Florczyk  (Przeczytany 10525 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Aneta Florczyk
« dnia: Marzec 29, 2014, 17:55 »

Aneta Florczyk pochodzi z małej wioski pod Malborkiem, liczącej zaledwie 16 domów. Mieszkając w takim miejscu nie miała żadnych perspektyw na przyszłość. Jedynym zajęciem dla młodzieży tam mieszkającej były dyskoteki w pobliskiej wiosce. Aneta już w wieku 16 lat postanowiła wyrwać się stamtąd za wszelką ceną. Życie na wsi nie było jej powołaniem. Zanim trafiła na siłownią, próbowała swoich sił w strzelectwie. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że Aneta nie ma zbyt dobrych predyspozycji do uprawiania sportów siłowych. Jednak jej upór i determinacja spowodowały, że na wyniki nie trzeba było długo czekać. W wieku 16 lat, ważąc ok. 60 kg, Aneta rozpoczęła swoje pierwsze starty w trójboju siłowym i wyciskaniu na ławce. Wypadły one dość dobrze, jednak pierwszy rok treningów poświęcony był przede wszystkim ogólnorozwojowi i doskonaleniu techniki.

Dopiero po roku , mając już niezłe przygotowanie ogólne Aneta rozpoczęła treningi na coraz większych ciężarach. Był to trening przeważnie siłowy, jednak wciąż kładliśmy duży nacisk na sprawność ogólną, szybkość, wygimnastykowanie, trenując wszystkie grupy mięśniowe. Trójbojem Aneta zajmowała się 3 lata, zdobywając 13 razy tytuł Mistrzyni Polski w trójboju i w wyciskaniu we wszystkich kategoriach wiekowych. Startowała w Mistrzostwach Świata Juniorów i w 2000 r została Wicemistrzynią Europy Seniorek (Luksemburg). Aneta , jako pierwsza Polka przekroczyła magiczną barierą 500 kg w trójboju siłowym, uzyskując podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy w 2001 r. 507,5 kg. Jako pierwsza i do tej pory jedyna Polka przekroczyła również barierą 200 kg w martwym ciągu, uzyskując w Bydgoszczy w 2001 r. 213 kg. Był to wówczas rekord Europy juniorek.

 

2739711163537300429.jpg

 

Zapowiadało się, iż Aneta będzie jedyną Polką mogącą walczyć o medale seniorek w trójboju siłowym na arenach międzynarodowych i uzyskiwać wynik ponad 600 kg. Jednak ze względu na sytuacją w Polskim Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego i niekompetencją prezesa oraz całego zarządu Aneta postanowiła zmienią dyscypliną, nie widząc dalszej możliwości rozwoju i współpracy w tym Związku. Wtedy zaczęła trenować podnoszenie ciężarów. Mając olbrzymią siłą i doskonale warunki genetyczne wystarczyło pracować jedynie nad techniką i zaledwie po kilku miesiącach Aneta została Mistrzynią Polski juniorek , dostała się do Kadry Narodowej, wystartowała w Mistrzostwach Europy Juniorek (Nuoro-Włochy) i po niespełna roku została Wicemistrzynią Polski Seniorek w podnoszeniu ciężarów. W tej dyscyplinie Aneta najczęściej występowała w kat wag. do 69 kg.

 

Po zakończeniu sezonu startowego 2002 dla urozmaicenia treningu Aneta zaczęła próby na sprzęcie typowym dla strongwoman. Wyniki, jakie osiągała na pierwszych treningach przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Zaczęło się od kilku wyników lepszych od nieoficjalnych rekordów Świata, np. spacer farmera, wyciskanie belki, yoke (spacer buszmena).

 

Strongwoman okazało się dyscypliną wprost stworzoną dla Anety - mogła wreszcie w pełni wykorzystać wszystkie swoje sportowe atuty, to jest niezwykłą siłą, ale również szybkość, wytrzymałość, perfekcyjną technikę i wolę walki.

 

Anecie bardzo spodobały się treningi Strongwoman, jak również same zawody, które są znacznie ciekawsze i bardziej emocjonujące niż trójbój, czy podnoszenie ciężarów. Tak więc postanowiliśmy skoncentrować się na tej dyscyplinie, a trójbój i podnoszenie ciężarów Aneta traktuje jako urozmaicenie treningu.

 

pech - przewróci Kariera Anety w Strongwoman to nieprzerwane pasmo sukcesów. No, może poza pierwszymi jej Mistrzostwami Europy w lipcu 2003 roku, gdzie zajęła czwarte miejsce, ulegając brązowej medalistce zaledwie jednym punktem. Na tych Mistrzostwach Aneta zapłaciła po prostu "frycowe", przegrała ze znacznie starszymi i bardziej doświadczonymi rywalkami. Ponadto prześladował ją pech - przewróciła się w spacerze buszmena, tracąc wiele cennych sekund i punktów, które zaważyły w końcowej klasyfikacji. Począwszy od następnych zawodów - Mistrzostw Świata w Zambii (wrzesień 2003) - Aneta nigdy nie przegrała, wygrywając kolejne edycje Mistrzostw Świata i Europy. Jednym z większych osiągnięć było zdecydowane zwycięstwo z dwukrotną, do tej pory niepokonaną, Mistrzynią Świata Strongwoman (2001, 2002) - Jill Mills.

 

Aneta, wykorzystując swoje doświadczenia nabyte podczas licznych startów i pokazów, w roku 2005 założyła własną firmą "Aneta-Strong", zajmującą się organizacją imprez sportowych. Do największych osiągnięć firmy należy organizacja indywidualnych Mistrzostw Świata Strongwoman w roku 2006.

 

W wieku 24 lat Aneta została najbardziej utytułowaną polską zawodniczką sportów siłowych. Sport jest dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją i treningi ciągle sprawiają jej przyjemność. Dzięki uprawianym dyscyplinom Aneta miała możliwość zwiedzenia wielu egzotycznych krajów i poznania wielu ciekawych ludzi. Ponadto była laureatką wielu plebiscytów sportowych. Działa także charytatywnie wspierając wiele fundacji.

 

Wymiary

Wzrost: 168 cm
Waga: 75 kg
Biceps: 36 cm
Udo: 64 cm

Osiągnięcia w StrongWoman

* Drugie miejsce na Mistrzostwach Skandynawii w Vasteras w Szwecji (4 i 5 maj 2003)
* Pierwsze miejsce na Built Solid Strongman Challenge w Columbus, USA (16, 17 maj 2003)
* Czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy w Irlandii (14, 15 lipiec 2003)
* Pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Zambii (27 - 30 wrzesień 2003)
* Pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Irlandii Północnej (lipiec 2004)
* Pierwsze miejsce na zawodach FitExpo w Londynie (maj 2005)
* Pierwsze miejsce na miądzynarodowych Mistrzostwach Norwegii w Larvik (czerwiec 2005)
* Pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Irlandii Północnej (lipiec 2005)
* Drugie miejsce na Pucharze Świata Highland Games w Szkocji (lipiec 2005)
* Pierwsze miejsce na zawodach w Bregstad, Norwegia (październik 2005)
* Pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy (grudzień 2005)
* Pierwsze miejsce na Mistrzostwach łwiata w Opalenicy (wrzesień 2006)
* Pierwsze miejsce, wraz z Tyberiuszem Kowalczykiem, na międzynarodowych Mistrzostwach Par Mieszanych (wrzesień 2006)
* Zwycięstwo w Mistrzostwach Europy Strongwoman - Trondheim, Norwegia (grudzień 2007)
* Zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Strongwoman - Polska, Tczew (maj 2008)

Informację z www.anetaflorczyk.com

 

574966503.jpg196099155.jpg

 

766885575.jpg

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: