Autor Wątek: Tauryna  (Przeczytany 7980 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Tauryna
« dnia: Marzec 30, 2014, 09:05 »

Tauryna

 

tauryna-500x500.png

Jest aminokwasem, jednak odmiennym od innych. Jej rodnik kwasowy nie pochodzi od organicznego kwasu karboksylowego, ale od siarkowego, nieorganicznego. Nie wchodzi w skład białek, a co najwyżej prostych mikropeptydów. Aminokwasy, nie budujące białek, nazywamy nieproteogennymi. Są nie mniej ważne od proteogennych, na co przykładu dostarczają chociażby kreatyna i karnityna.

Dawkowanie tauryny
Ilość przyjmowanej tauryny zależy od Twojej wagi, w dni treningowe 4-6g, a w dni nietreningowe 3-5g. Należy przyjąć jedną porcję rano, jedną przed treningiem i jedną po treningu, z tym że ta ostatnia powinna być największa.

 

Jeżeli ważysz 100 kg, to tauryna buduje 100 g masy twojego ciała, głównie mięśni, bo mięśnie gromadzą najwięcej tauryny. Żaden inny, wolny aminokwas nie osiąga aż tak wysokiego stężenia. Np. karnityna występuje w organizmie, w ilości ok. 30 g. Tak rozpowszechniona w organizmie substancja musi mieć dla niego ogromne znaczenie...

 

Współczesna medycyna, z dużym powodzeniem, wykorzystuje taurynę w kardiologii, hepatologii, oftalmologii, diabetologii, neurologii i onkologii. Pominę jednak aspekty zdrowotne, a skupię się na wspomaganiu zdolności wysiłkowych... Tauryna zdobywa ogromną popularność we wspomaganiu, z uwagi na trzy kierunki działania - antykataboliczny, anaboliczny i psychostymulujący.

 

Funkcją biochemiczną tauryny jest m.in. sprzęganie kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby. Tworzą się sole kwasów żółciowych - kwas taurocholowy i taurochenodeoksycholowy. Zwiększa to rozpuszczalność kwasów żółciowych, a co za tym idzie poprawia ich zdolności emulgujące tłuszcze w świetle przewodu pokarmowego. Tauryna pomaga transportować kreatynę do mięśni co powoduje jej bardziej efektywne wykorzystanie, a także przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku.

 

Tauryna wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się jej funkcje neuroprzekaźnika. Jest m.in. agonistą receptorów GABA(A). Tauryna miałaby poprawiać funkcje poznawcze i pomagać w nauce poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych i, pośrednio, wszystkich neuronów.

 

Tauryna jest składnikiem dostępnych na rynku napojów energetyzujących, takich jak Red Bull, Tiger, Burn czy R20 oraz odżywek dla sportowców zawierających również kofeinę, glukuronolakton i inne substancje.

 

Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny. Jej naturalnym źródłem jest mięso, szczególnie podroby (np. wątroba), ryby, małże. Jest też niezbędnym składnikiem w diecie kotów - jest dla nich aminokwasem egzogennym.

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: