Sporty Siłowe > Kulturystyka

Kreatyna

(1/4) > >>

b0sykam1l:
Kreatyna : jest ergogenikiem sportowym gdyż poprawia zarówno wydolnosa tlenowa jak i beztlenowa oraz poprawia wytrzymałosa, siłe i masę miesniowa. Szerokie działanie kreatyny związane jest z jej funkcja transportowa i magazynowa rodników fosforanowych - najważniejszych moleku3 energetycznych i regulatorowych komorek. Wiele osób zażywających kreatynę zauważy3o także poprawienie swoich parametrów wytrzymałosciowych. Nie ważna jest przy tym forma przyjmowanej kreatyny (tabletki czy proszek). Istnieje mo?liwosa wzmocnienia działania kreatyny poprzez przyjmowanie jej z niektórymi produktami zawierającymi proste weglowodany, np. z sokiem pomaranczowym. Czynnikiem hamujacym działanie kreatyny może być kofeina. Nie zaleca sie spo?ywania kofeiny na godzinę lub dwie po zażyciu kreatyny. Kreatyna jest od lat stosowana w leczeniu chorób serca, głównie w postaci zastrzyków i wlewów do?ylnych.
Aby kreatyna zadziałaća jak najlepiej, trzeba nasycia nią miesnie. są na to dwa sposoby. Tzw. 3adowanie, czyli jedzenie po 2 g kreatyny dziennie przez 5 dni, a następnie dawka podtrzymujaca 5g dziennie. Pozytywna reakcja wystepuje wowczas, gdy dochodzi do szybkiego zwiekszenia wagi i rozmiarów miesni, nawet bez jedzenia dodatkowych węglowodanów czy białka. Dotyczy ona 70-80% ludzi stosujących kreatyne, a wiec zdecydowanej wiekszosci.
Ten drugi sposob nie dosa, że oszczedza pieniadze, to jeszcze zmniejsza ryzyko zatrzymywania wody czy zaburzen ?o3adkowo-jelitowych(przyjmowanie kreatyny w dawkach 5g bez 3adowania).
Pozostałe 20-30% osób nie reaguje na kreatynę ani przy jednym, ani przy drugim sposobie dawkowania.
Gdy mięśnie są już nasycone, nadmiar kreatyny wydala sie w postaci kreatyniny. Wybaczcie nam teraz nieco wywodów naukowych. Z moczem wydala sie dziennie 14 -26 mg kreatyniny na kilogram wagi ciała. Wydalanie kreatyny (w postaci kreatyniny) zwieksza sie podczas intensywnego wysiłku. Kulturysta o wadze 1 kg może tracia 3-4 g kreatyny dziennie (sadzac po wydalaniu kreatyniny). To t3umaczy czemu dawka podtrzymujaca monohydratu kreatyny powinna wynosia 5g dziennie. oczywiście dostarczanie jej z pozywieniem (szczegolnie z czerwonym miesem) zmniejsza zapotrzebowanie na suplementy zawierające monohydrat kreatyny. Zmniejszenie spożycia kreatyny do ilosci, ktora bardziej odpowiada temu, co organizm straci3 może ograniczya potencjalne działania niepo?adane w postaci zatrzymania wody czy zaburzen elektrolitowych. Dlatego 5mg monohydratu kreatyny dziennie powinno być w sam raz.
 8)

mczarskiJessop:
Ten drugi sposob nie dosa, że oszczedza pieniadze, to jeszcze zmniejsza ryzyko zatrzymywania wody czy zaburzen ?o3adkowo-jelitowych(przyjmowanie kreatyny w dawkach 5g bez 3adowania). Czy ja coś ?le zrozumiałem :lol: przecież kreatyna własnie odpowiada za utrzymywanie wody w organizmie wiecjak t ma być nieporzadany efekt... coś tu nie tak

ar1an:
Gdszies to juz czytałem :
podawaj 1rod3o skąd bierzesz inf.....

FERMIN:
oj czytałem to już z 1 razy...to musi być skas skopiowane...!!!!

ZJeana:
tez to gdzieś czytałem hm tylko gdzie chyba nawet na tym forum choć pewien nie jestem eh; ludzie tylko kopiują i kopiują :

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej