Autor Wątek: Sterydy  (Przeczytany 10877 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Sterydy
« dnia: Marzec 16, 2014, 22:40 »
Sterydy
 
 Sterydy znane są szczególnie sportowcom. Mimo, że ich zażywanie jest do końca legalne, nie zmienia to faktu że nadal wielu młodych mężczyzn zwiększa swoją sprawność fizyczną używając do tego sterydów. Jednak ich użycie nie ogranicza się tylko do stosowania w formie wspomagacza. Także w medycynie stosowane są sterydy, gdyż ich działanie przyspiesza procesy dzielenia się komórek. Dzięki temu organizm zwierząt i ludzi szybciej się regeneruje.
 
Sterydy anaboliczne stymulują wzrost masy mięśniowej a nawet kości. Nic więc dziwnego że sportowcy amatorzy, sięgają  chętnie po sterydy. Stosowanie sterydów przez sportowców zawodowych jest surowo zabronione. Jednym z wielu powodów dla których zabrania się używania sterydów, jest ich szkodliwe działanie na równowagę hormonalną. Najczęściej stosowanym  sterydem jest testosteron.
 
Warto wspomnieć że efektem przyjmowania sterydów jest nie tylko przyrost mięśni ale również wzrost wytrzymałości fizycznej oraz apetytu. Może występować również wzmożona produkcja czerwonych krwinek.
 
Sportowcy wykorzystują sterydy jako substancje dopingujące, które są nielegalne. W początkowej fazie, kiedy sterydy dopiero się pojawiły na rynku, nie stwierdzono ich szkodliwości, więc nie były one nielegalne. Używki tego typu stosują zwłaszcza osoby uprawiające takie sporty jak kulturystykę,  oraz podnoszeni ciężarów, zdarza się to także u osób trenujących pływanie lub kolarstwo. Dopiero w latach 90 stwierdzono negatywny wpływ sterydów na organizm, z tego tez powodu kategorycznie zabroniono stosowania ich a nawet sprzedawania. Obecnie, można sprawdzić czy dana osoba spożywała sterydy za pomocą analizy włosa. Wykrycie może dotyczyć nawet 2 lat wstecz. Na dzień dzisiejszy w  Polsce nie jest zabronione stosowanie sterydów, ale jedynie przez osoby uprawiające sport nie zawodowo. W innym przypadku dochodzi do dyskwalifikacji uczestnika.
 
Zakaz kopiowania artykułu.
Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: