Autor Wątek: Taekwondo  (Przeczytany 10245 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Taekwondo
« dnia: Marzec 16, 2014, 22:34 »
Taekwondo jest obecnie oficjalną, państwową sztuką walki Korei.
 
Nazwa sztuki walki, jest połączeniem trzech słów tea,kwon oraz do. Każde z nich jest ściśle związane z ideą sztuki walki. Tea oznacza stopę. Może także oznaczać uderzenie stopą lub innych technik, które wykonuje się za pomocą stóp. Kwon oznacza pięść, uderzenie zadane za pomocą pięści lub też innych technik, w których pięść ma zasadnicze znaczenie. Do natomiast oznacza drogę, ale rozumianą jako doświadczenie umysłu bądź ciała.
 
Taekwondo jest przede wszystkim dziedziną walki pod czas której wykorzystuje się nie tylko nogi ale także ręce. Sztuka walki jaką jest taekwondo, stanowi równie dyscyplinę sportową, pod czas której uprawiania wykorzystywane są niemal wszystkie mięsnie ciała. Sport ten doskonale się nadaje do obrony własnej. Obecnie dosyć chętnie trenują ją również kobiety, gdyż daje im to poczucie bezpieczeństwa oraz niezależności.
 
. W odległych czasach, nie było jednak tak, że każdy mógł trenować tę sztukę walki. Potencialny czen musiał się odznaczać pewnymi cechami charakteru. Oto kilka zasad, którymi według mistrza Choi Hong powinien odznaczać się każdy uczeń:
 
         Grzeczność, oraz uprzejmość, czyli po koreańsku yeui
 
         Rzetelność oraz uczciwość co po koreańsku oznacza yomchi
 
         Wytrwałość czyli innae
 
         Samokontrola oraz opanowanie się czylu gukgi
 
         Odwaga oraz niezłomność czyli beakjul boolgool
 
Tak jak w przypadku każdej sztuki walki, ogromne znaczenie ma nie tylko sprawność fizyczna, ale przede wszystkim kontrolowanie siebie oraz własnych zachowań.  Choć nie zmieni nic faktu, że taekwondo jest rodzajem sztuki walki, które wykorzystywane były przede wszystkim jako bojowe, konieczne jest opanowanie się oraz zachowanie się w sposób spokojny oraz przemyślany.
 
Zakaz kopiowania artykułu.
Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: