Autor Wątek: Trening na mase  (Przeczytany 10861 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Trening na mase
« dnia: Marzec 19, 2014, 06:45 »

Trening na masę

 

Wielu panów, dbających o swoją sylwetkę, stara się nabrać większej masy mięśniowej dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety oraz ćwiczeń. Pomimo, iż ogromne znacznie w tym przypadku ma wybór odpowiednio zbilansowanej diety, warto także zauważyć, że bez właściwego treningu nie otrzymamy żadnych efektów.

 

expert_trening.jpg

 

Zanim jednak wybierzemy odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz dietę odpowiednia dla nas, powinniśmy w pierwszej kolejności zająć się określeniem naszego typu budowy ciała. Jest to bardzo ważne, dzięki temu bowiem, łatwiej będzie nam osiągnąć wymarzony przez nas cel. Oto najczęściej spotykanie typy budowy ciała:

 

Typ ektomorficzny
Osoby o tej budowie ciała są zwykle bardzo szczupłe i maja tak zwaną słabą budowę. W ich przypadku zdecydowanie nie są wskazane ćwiczenia o znacznym stopniu trudności. Doskonale natomiast sprawdzą się wszelkie treningi siłowe. Należy jedna pamiętać by nie miały one zbyt intensywnego przebiegu.

 

Typ mezomorficzny
Osoby charakteryzujące się takim typem budowy właściwie nie muszą starać się o zwiększenie masy mięśniowej. Pomimo, że ten typ zdarza się dosyć rzadko, to bywają osoby posiadające silne i duże mięśnie przy niskiej zawartości tkanki tłuszczowej. Z pewnością w przypadku osób o takiej budowie ciała wystarczy zbilansowana dieta oraz codzienna porcja ruchu, dla zachowania doskonałej sylwetki.

 

Typ ednomorficzny
Osoby charakteryzujące się tym typem budowy ciała maja skłonność do dosyć szybkiego nabierania masy mięśniowej ale niestety równie szybko nabierają także warstwy tłuszczowej. Dlatego, tak ważna jest w ich przypadku nie tylko odpowiednia ilość ćwiczeń ale i odpowiednio zbilansowana dieta.

 

Trening
Aby możliwy był rozwój tkanki mięśniowej, konieczne jest nie tylko regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, ale przede wszystkim równie odbywanie regularnych treningów, które będę w odpowiedni sposób dobrane do typu budowy ciała każdego sportowca. Pod określeniem właściwego treningu kryje się nie tylko jego rodzaj ale również czas trwania. Nie od dziś również wiadomo, że zbyt intensywny trening w przypadku każdego typu budowy ciała, przyniesie więcej negatywnych skutków niż pozytywnych.
Jaki powinien być odpowiedni trening

 

abs.jpg

 

W pierwszej kolejności konieczne jest przede wszystkim przeprowadzenie rozgrzewki, dzięki której mięśnie zostaną przygotowane do wysiłku. Zapobiegnie to ich uszkodzeniom na skutek kontuzji. Jeśli zależy nam nie tylko na osiągnięciu obranego przez nas celu, ale także utrzymanie go przez jak najdłuższy czas, warto zaplanować sobie trening codzienny. Dzięki temu ćwiczenie wejdzie nam w krew i po prostu przywykniemy do wysiłku. Jeśli nasz trening ma opierać się przede wszystkim na podnoszeniu ciężarów, powinniśmy pamiętać o dokładnym kontrolowaniu ciężaru sztangi czy też innych obciążników, oraz o czasowych zwiększeniach ich ciężaru. Jeśli zamierzamy wykonać jakieś ćwiczenie, przyłóżmy się do tego, by zostało wykonane ono nie tylko konkretną ilość raz, ale także by było to ćwiczenie dokładne. Planując trening, warto przeplatać różnorodne ćwiczenia ze sobą, aby cały trening, nawet kilkunasto minutowy nie był nudny.

 

Odpoczynek czyli regeneracja energii
Za równo podczas wykonywania ćwiczeń jak i po ich zakończeniu, należy dać sobie czas na odpoczynek. Bardzo ważne jest spożycie po treningu specjalnych płynów izotonicznych przeznaczonych dla sportowców. Dzięki nim, szybko uda nam się uzupełnić braki w minerałach, które powstają na skutek nadmiernego pocenia się.

 

Zakaz kopiowania artykułu.

Własność FFBB.pl

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: