Autor Wątek: Trening cykliczny wg Joe Weidera  (Przeczytany 2020 razy)

rudi1964

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Trening cykliczny wg Joe Weidera
« dnia: Lipiec 22, 2016, 12:19 »
Ostatnio natknąłem sie na książkę trenera mistrzów pt.
„System Joe Weidera” Pewne rzeczy jednak z tej lektury wymagają dla mnie wyjasnien.
Joe Weider dokładnie przeprowadza nas przez pierwsze miesiące treningow.
Na poczatku jest to trening, gdzie wszystkie mięśnie są ćwiczone na jednej sesji trzy razy w tygodniu po jednej serii.
W drugim miesiącu dochodzi juz zespol serii 8-8 a w trzecim 5-9.
Kolejne 2-3 miesiące to trening dzielony w rozkładzie AB-AB - -, gdzie A to  gorna polowa ciala, B dolna, czyli kazda partia jest cwiczona 2 razy w tygodniu.  Kolejne 2 -3 miesiące to trening na supersile i supermase.  Tutaj z kolei program obejmuje  12  podstawowych cwiczen wykonywanych 3 razy w tygodniu na każdej sesji.  Zwieksza sie liczba serii do 4-5 oraz zmniejsza liczba powtórzeń do 6.
W nastepnym rozdziale autor stara sie nam wyjasnic  na czym polega cykliczność treningów oraz daje nam wskazówki na  dalszej naszej drodze do uzyskania fizycznego idealu.
Programy treningowe nie są juz tak sprecyzowane jak na poczatku, gdyż wazna role odgrywa tutaj weiderowska zasada treningu instynktowego.  Joe Weider zamieścił w tabeli podstawowe cwiczenia na dane partie oraz przykładowy schemat stosowania cykliczności w treningach: „OKRES POZASTARTOWY – PODSTAWOWY TRENING siłowy 1.
System treningu dzielonego – pierwsze piec miesiecy- Poniedzialek i czwartek – gorna polowa ciała (3-4 serie każdego cwiczenia, 8 powtórzeń w serii – cwiczenia podstawowe)• Wtorek i pićtek – dolna polowa ciała (3-4 serie każdego cwiczenia, 8 powtórzeń w serii – cwiczenia podstawowe)2.  System treningu na supersile i supermase – drugie piec miesiecyW tym treningu ćwiczymy w takie same dni, jak poprzednio, ale stosując system piramidalny (cwiczenia podstawowe, 3-4 serie po 6-8 powtorzen)3.
Trening jakościowy lub przedstartowy – ostatnie sześć tygodni•  Trenuj sześć razy w tygodniu•  ćwicz rozne grupy mięśniowe w rozne dni•  Wykonaj 3 serie każdego cwiczenia•  Wykonaj 12 powtórzeń w serii, włącz wieksza liczbę cwiczen•  Odpoczywaj mniej niz 1 minutę pomiędzy seriami Po okresie treningu jakościowego zrob sobie dwa tygodnie zupełnego odpoczynku i powtórz caly cykl treningowy od poczatku.”Z pierwszym punktem mysle, ze sobie jakoś poradzę opierając sie o zasade treningu instynktowego.
Joe Weider podal schematy pomocne dla ulozenia wlasnego, indywidualnego planu treningowego, wykorzystując rozne odmiany treningu dzielonego.
Szkoda, ze tak mało Joe Weider napisał o treningu na superserie i supermase (punkt 2). Nie wiem jak ułożyć taki plan, aby przewidywał 4 dni w tygodniu.
Czy podobnie jak na poczatku opisywany plan na supersile i supermase wszystkie mięśnie na jednej sesji? Czy taki plan nie grozi przetrenowaniem, jeżeli bede ćwiczył cale ciało nawet 4 razy w tygodniu? Mysle, ze ten watek wymaga pewnego wyjasnienia.
Prosze o porade szczególnie od osób doswiadczonych, którzy wiernie starają sie realizować weiderowski system treningu cyklicznego.W książce znalazłem takie zdanie, w które trudno mi uwierzyc:„Majac 18 lat i ważąc 77 kg wyciskałem jedna reka ponad głowę ciężar o wadze 113 kg.„Odnosi sie to oczywiście do Joe Weidera.

Tags: