Autor Wątek: Odżywki w sportach walki  (Przeczytany 10261 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Odżywki w sportach walki
« dnia: Marzec 30, 2014, 08:55 »

Odżywki w sportach walki

Suplementacja w sportach walki różni się od tej w kulturystyce. W tym artykule opisano jak poprawić siłę, koncentrację, wydolność oraz regenerację.

 

overeem141_crop_650x440.jpeg

Odżywki w sportach walki są równie ważne jak w sportach siłowych, a nawet ważniejsze. Na siłowni mierzymy się z ciężarami oraz wszelkiego rodzaju maszynami, tymczasem na sali treningowej walczymy z ludźmi. To jaką mamy kondycję i siłę jest szalenie ważne. Treningi chociażby sambo czy tajskiego boksu są o wiele bardziej wyczerpujące niż zwykłe treningi na siłowni, dlatego suplementacja w sportach walki nabiera szczególnego znaczenia.

Zmiana wagi zawodnika

Jeżeli ćwiczysz jakiekolwiek sporty walki to prawdopodobnie chciałbyś zwiększyć swoją masę mięśniową lub ją zmniejszyć tak, aby zmieścić się w odpowiedniej kategorii wagowej. Jeśli chcesz zwiększyć masę swojego ciała powinieneś zaopatrzeć się w odżywki: białko, gainer i carbo. Jeśli zależy ci na zbiciu swojej wagi wagi powinieneś zainteresować się spalaczami tłuszczu. Jakie suplementy na redukcję? To zależy od tego, ile kilogramów chcesz stracić. Jeśli kilka to wystarczy np. Olimp Thermo Speed Extreme, jeśli masz dużo kilogramów do zrzucenia i chcesz zrobić to szybko zainteresuj się Thermalem Pro.

Poprawa wydolności i siły

Część osób w branży uważa, że kreatyna nie jest dobra dla zawodników uprawiających sporty siłowe, ponieważ przez uwodnienie zwiększa masę ciała, co skutkuje utratą szybkości – szalenie ważną w tym sporcie. Moje zdanie jest odmienne. Monohydrat kreatyny to podstawa jeśli chodzi o siłę. Patrząc na to, ile wylewam potu na treningach, to wątpię, aby uwodnienie mojego organizmu było znaczne. Jednak ktoś może powiedzieć, że mimo wszystko wolałbym uniknąć uwodnienia – nie ma problemu! W tej sytuacji polecam Ci jabłczan kreatyny i wszelkiego rodzaju estry kreatyny, jak na przykład kre-alkalyn. W tym wypadku stacki keratynowe będą najlepszym rozwiązaniem.

Teraz słów kilka o wydolności. Dla poprawienia kondycji zaopatrz się w aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Jednocześnie suplement ten działa antykatabolicznie, czyli zabiega rozpadowi włókien mięśniowych. Kolejnym suplementem, o którym chcę w tym miejscu napisać, możesz być zaskoczony. Chodzi mi o L-Karnitynę. Powszechnie ten suplement jest uznawany za złoty środek pozwalający schudnąć. To nieprawda, co może empirycznie potwierdzić każdy ćwiczący. Mało się jednak mówi o wpływie L-Karnityny na wydolność. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję – L-Karnityna to idealny suplement.

Regeneracja potreningowa

Sam wiesz jak treningi, na przykład brazylijskiego jiu-jitsu, potrafią być męczące i jak wiele dni później odczuwasz jeszcze skutki. Ważne jest, aby na każdym treningu być w pełni wypoczętym. Suplementy, które ułatwią Ci regenerację to ZMA, BCAA i tauryna. Regenerowaniu się może przeszkadzać Niedobów witamin, dlatego w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego powinieneś zaopatrzyć się w kompleks witamin, na przykład z Olimpu.

Podsumowanie

W artykule tym skupiliśmy się na suplementacji w sportach walki. Jednak, aby artykuł był kompletny należy wspomnieć o właściwym odżywianiu. Jeśli chcesz zmienić swoją wagę to oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosuj do niego swoją dietę. Podobnie jest z regeneracją – większość witamin da się dostarczyć z pożywienia. Pamiętaj, że najlepsze wyniki możesz osiągnąć w sytuacji, gdy do normalnego treningu sportów siłowych dodasz trening na siłowni, trening aerobowy bądź interwałowy, odpowiednią suplementację, dietą, a także odpoczynek ze szczególnym naciskiem na sen.

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: