Autor Wątek: Cholesterol  (Przeczytany 1106 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Cholesterol
« dnia: Marzec 30, 2014, 09:31 »

Cholesterol

Cholesterol jest tłuszczowym związkiem chemicznym, niezbędnym do życia. Bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych, kwasów żółciowych i witaminy D, jest składnikiem błon komórkowych. Jest niezbędny do poprawnego rozwoju każdego człowieka.

Potocznie 'cholesterolem' nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe - lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol. Stanowi on substrat do syntezy wielu ważnych biologicznie czynnych steroidowych cząsteczek:

* hormony płciowe
* kortykosterydy
* witamina D3 i jej metabolity
* kwasy żółciowe

 

W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi w postaci wolnej oraz w postaci zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie przeciętnego człowieka jest oceniana na 150 - 200 g. Przestarzała nazwa cholesterolu to cholesteryna.

 

Potocznie 'cholesterolem' nazywa się pokrewne substancje lipidowe występujące w osoczu krwi - lipoproteiny, w skład których, między innymi wchodzą grupy cholesterolowe. Tzw. zły (niskiej gęstości - LDL) i dobry (wysokiej gęstości - HDL) cholesterol to w rzeczywistości lipoproteiny - czyli dość złożone polipeptydy zawierające cholesterol wolny i zestryfikowany.

Są one formą transportową cholesterolu. Udowodniono, że zaburzenia gospodarki lipidowej, którego miarą jest wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi, jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa kończyn dolnych.

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

Tags: